Spikeraj

/  Spikeraj
Pučko otvoreno učilište Ogulin u suradnji s Radio Ogulinom u mjesecu ožujku 2020. godine pokreće novi program SPIKERAJ Mala škola dječjeg novinarstva. Medijska pismenost jedna je od temeljnih vrsta pismenosti 21. stoljeća. Danas više nije dovoljno samo čitati i pisati da bismo bili pismeni, nego se definicija pismenosti znatno proširuje i na druga polja, a jedno od njih su i mediji. Medijska pismenost podrazumijeva skup vještina, znanja i spoznaja koje su nužne za razumijevanje sadržaja medija, ali i za njihovu kritičku analizu. Biti medijski pismen znači da će djeca moći shvatiti prirodu sadržaja u medijima i promišljati o njima, ali i sami moći koristiti široku lepezu usluga koje nude mediji, napose novi mediji. Mediji su oni koji su prvi i najvažniji su korketiv napretka modernog društva. Spikeraj je mala škola novinarstva za djecu i mlade od 8 do 15 godina u kojoj će korisnici projekta naučiti kako govorom pokrenuti stvari u smjeru kojem žele, prezentirati se u najboljem svjetlu i usvojiti najbolje znanje od izabranih stručnjaka: novinara, psihologa, sociologa i glumaca. Ova mala škola novinarstva omogućit će korisnicima projekta stjecanje novih iznimno bitnih kompetencija a koje će uvelike mogu pridonijeti razvoju njihove zajednice. Škola će se provesti kroz 7 sati edukacija (teorija uz primjere), 22 sata radionica (praktični dio nastave) te 2 sata završne konferencije pod vodstvom stručnih suradnika. Polaznici će za završni projektni zadatak imati organizaciju i vođenje dvije emisije Obrazovanje je In na Radio Ogulinu a koje će ukazati na važnost medijske pismenosti, općenito na obrazovanje i na položaj djece u medijima. Po završetku projekta planirana je konferencija na kojoj će korisnici projekta predstaviti novinarske vještine te svoje uradke a koji su nastali u praktičnom dijelu škole. Pučko otvoreno učilište Ogulin će promovirati rad Škole putem službene stranice Učilišta, društvenih mreža te putem lokalnih medija poštivajući zakonske i regulativne odredbe a koje se odnose na djecu.
Korisnici programa: djeca i mladi od 8 do 15 godina
Broj korisnika programa: 10
Stručni suradnici: Dubravko Dragičević, Ivan Sušanj, Blanka Poljak Franjković
Trajanje programa: 30 sati
Cilj programa: Glavni cilj projekta je razvijanje komunikacijskih i stručnih kompetencija djece i mladih od 8 do 15 godina, stjecanje znanja kako iznesti željeni sadržaj na svima razumljiv način a iz razloga da pomoću novih usvojenih znanja djeca aktivno participiraju, kreiraju, donose odluke te pomažu drugima i sebi u svojoj zajednici. Očekivani rezultati su usvajanje sljedećih znanja: povijesni element nastanka i postanka medija; tehnika opuštanja i disanja - kontrola glasa; osnove javnog nastupa; osnova verbalne i neverbalne komunikacije; svladavanje straha od javnoga nastupa; kako komunicirati putem elektroničkih medija; gramatika i pravopis; izrada i korištenje vizualnih pomagala (plakati, prezentacije); kako komunikacijom spriječiti ``buling`` i ``mobbing``; praktični dio Radio Ogulin (gostovanje), terenski rad i video snimanje priloga; stručni posjeti; sudjelovanje na završnoj konferenciji. Praćenje uspješnosti provedbe projekta – kvalitativna i kvantitativna evaluacija provest će se na kraju svakog dijela Škole te na koncu iste.